T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
VAN / İPEKYOLU - Yusuf Gökçenay Bilim ve Sanat Merkezi

Haberler

Ağu

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, öğrencilerimiz Osmaniye Aslantaş Yeşil Doğa Kampında düzenlenen "İnovasyon ve Yazılım" kampına katıldılar. 27 Temmuz-01 Ağustos 2019 tarihleri arasında düzenlenen kamp programına katılan kız öğrencilerimize Bilgisayar öğretmenimiz Betül DURAN İNCİ refakat ederken, 3-8 Ağustos 2019 tarihlerinde düzenlenen kampa katılan erkek öğrencilerimize ise merkez müdürümüz Mehmet Refik BAYRAM refakat etti.

Tem

Merkezimizde ilk kez uygulanan Yaz Dönemi Eğitim programımız sona erdi. Bilim ve Sanat Merkezleri yönergesinde de geçen Yaz Eğitimi Programı kapsamında 01-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında Görsel Sanatları, Eleştirel Düşünme ve İnovasyon atölyelerimizde eğitim gören öğrencilerimiz, danışman öğretmenlerimizin rehberliğinde oldukça verimli bir o kadar da güzel çalışmalara imza attılar. Programımızın kapanışı için düzenlenen törende, öğrencilerimiz evlerinde getirdikleri yiyecek ve içecekleri arkadaşları ve öğretmenleriyle paylaştılar. Törene katılan merkez müdürümüz Refik BAYRAM, "yenilikleri düşünen, ilklere imza atan bir kurum olduk.  İlk kez yaz tatiline denk gelen bir dönemde eğitime devam ettiklerini, bu eğitim programında büyük verim aldıklarını söyleyen kurum müdürümüz, bundan sonraki yıllarda yaz eğitimine daha fazla önem vereceklerini dile getirdi". Konuşmasının devamında, "yaz tatillerinden feragat ederek eğitime devam eden öğrencileri kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum. Merkezimiz için bir ilki planlayan, uygulayan, ve bu ilkte başarılı sonuçlar çıkaran, Fen Bilgisi öğretmenimiz Yusuf MUTLU ile Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Recep ORĞUN'a çok teşekkür ediyorum". Dedi.

Tem

Bireysel değerlendirme sonuçları 21 Ağustos 2019 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde duyurulacaktır. Sonuçlara ilişkin 22-28 Ağustos tarihleri arasında itiraz başvuruları yapılabilecektir. Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri 26 Ağustos-13 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Haz

Özel yetenekli öğrencilerimizi yetenekleri doğrultusunda en iyi şekilde hazırladığımız bir yılın sonuna daha geldik. Van Yusuf Gökçenay Bilim ve Sanat Merkezi olarak, Bakanlığımızın belirlediği programlar doğrultusunda eğitimimize devam etmenin yanında daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da uluslararası, ulusal ve yerel düzeyde düzenlenen ve sayısı 100'e yakın bilimsel, sanatsal ve sosyal faaliyetlere öğrencilerimizin katılımını sağladık.  Katıldığımız bu faaliyetlerde öğrencilerimizin çalışmaları binlerce çalışma içerisinde önemli derecelere layık görüldü. Özellikle TÜBİTAK proje yarışmalarında elde ettiğimiz başarı rekoru kolay kolay ulaşılamayacak bir sonuçtur. Çalışmalarımızı ve çalışmalarımızda elde ettiğimiz başarıları ulusal, yerel,  sosyal medya ve web sitemiz aracılığıyla halkımızla zaman zaman paylaşmanın mutluluğunu, gururunu yaşadık.

Bu olağanüstü başarıların elde edilmesinde,  ekibimizin olduğu kadar paydaşlarımızın da katkıları çok büyüktür. Merkezimizin her faaliyetinde yanımızda yer alarak bizleri destekleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan TEVKE'ye, Özel Eğitimden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Nuran ALTAN GÖL'e, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Şükrullah YAVUZER'e şükranlarımızı sunuyoruz. Başarılı çalışmaların sahibi özel öğrencilerimizi yürekten tebrik ediyoruz, başarılarının devamını diliyoruz. Maddi ve manevi katkılarından dolayı velilerimize teşekkür ediyoruz. Bu başarıların asıl mimarları olan, günde on iki saat mesai yapan, hafta sonlarından, aile ve arkadaşlarıyla geçirmeleri gereken zamandan feragat eden değerli idareci ve öğretmenlerimizi kutluyor, kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

 

                        Mehmet Refik BAYRAM

Van Yusuf Gökçenay Bilim ve Sanat Merkezi müdürü

Haz

Uzun bir eğitim-öğretim yılının sonunda okulların tatile girmesiyle, anne- babaların yaz tatili programlarının da planlandığı görülmektedir. Alınacak özel dersler, kayıt yapılacak yaz okulları, etüt merkezleri, dil kursları, sportif kurslar(yüzme, futbol, basketbol vb)... Evet bunların bir çoğu planlandı. Bir de plan yap(a)mayan, karne sonucunu bekleyen endişeli ebeveynler var tabi...

            Yaz tatili, bir eğitim öğretim yılı boyunca okul, özel öğretim kursları, özel dersler ve haftasonu destekleme kursları arasında mekik dokuyan öğrenciler için tam anlamıyla nefes alma zamanı...

            Yaz tatili dinlenmek, oyun oynamak ve gelecek yıla hazırlık için iyi bir fırsat, bu nedenle iyi değerlendirilmeli.

            Elbette, her anne-baba ve çocuk yaz tatilini mutlu ve verimli geçirmek istemektedir. ''Yaz Tatili Nasıl Değerlendirilmeli?'' sorusuna verilecek cevaptan önce, her öğrencinin içinde bulunduğu dönem özelliklerinin farklı olduğu göz önünde bulundurulmalı... Bunun için yaz tatili planları, öğrencinin sınıf ve yaş düzeyine göre yapılmalıdır. Tabi 8.sınıfa ve 12.sınıfa geçecek öğrencilere ayrı bir parantez açmak gerekecektir. Bu planlamaları yaparken de bazı hususlara dikkat etmekte fayda vardır.

Karneye Yaklaşım

            Genellikle aileler başarıya ortak olurken, başarısızlığı çocuğa mal edebilmektedirler.  Karnenin bir sınav-ders notu dökümü olduğu, bireyle ilgili tüm başarıyı ya da başarısızlığı ifade etmediği gözden kaçırılmamalı. Karne bir bakıma öğrenci, öğretmen ve veli ürünüdür. Karne sonuçları değerlendirilirken çocuğunun karakteri değil, ders notları değerlendirilmelidir. Başarı da başarısızlık da paylaşılmalıdır. Çocuğu zedeleyecek cümleler yerine onu başarıya cesaretlendirecek yol açıcı cümleler sarf edilmelidir. Unutulmamalı,  karne başarıya giden yolda sadece bir araçtır.

Çocuklara Nefes Aldırın...

            Tatil demek oyun ve dinlenmek demek elbette.  Tatil, çocukların sanat, spor ve sosyal yönden geliştirilebilmeleri için iyi bir fırsat... Öğrencileri, akademik olarak ders başarısı zayıf alanlarda akademik kurslara boğmak, ders çalışmaya zorlamak yerine, oyun ve sosyal aktivitelerden arta kalan saatlerde kitap okumaya ve yeni yıla hazırlık yapmaya yönlendirebiliriz. Unutulmamalı, yaz tatilinde ders başarısı için yaz okullarına yönlendirmek, akademik kurslara ağırlık vermek, sınav odaklı hazırlık çalışmaları yaptırmak, çocuğu mutlu etmeyeceği gibi başarıyı da getirmeyecektir. Ancak;

Tatil Sınırsızlık Değildir!

            Tatil, boş zaman geçirmek, hiçbir şey yapmadan oturmak, uyumak, saatlerce televizyon izlemek, saatlerce bilgisayar başında zaman geçirmek demek değildir. Çocuğa, küçük sorumluluklar verilmeli... Öğrencilere içinde bulunduğu dönem özellikleri göz önünde bulundurularak, sorumluluk alma, özgüven kazanma, insan ilişkilerinin sınırını tanıma, okulda öğrendiklerini hayata yansıtma becerisi kazanma noktasında, aileler tarafından ortam oluşturulmalı. Yine çocuklara beceriler kazandırmak adına, evde küçük ev aletleri ile bakım, tamir ve onarım işlerinde rol almaları sağlanabilinir. Arkadaşları ile birlikte oyunsal faaliyetlere katılması, akıl ve zeka oyunları ile hoşça vakit geçirmesi sağlanabilir.  Elbette, bunun yanında öğrenme kaybını önlemek için de çocuğu sıkmadan ona küçük tekrarlar yaptırılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, yoğun akademik çalışmalarla çocuğu tatilden soğutmamak olmalıdır.

Zamanı Etkili Kullanmak

          Yaz tatili keyifle, dinlenerek, öğrenerek, geleceğe hazırlanarak zamanı değerlendirmek olmalıdır. Evet, öğrenme için de iyi bir fırsat. Öğrenme deyince elbette sadece planlı programlı okul çatısı altında gerçekleşen öğrenme akla gelmemeli. Etkinlik bazlı öğrenmelere yer verilmeli... Tarih, kültür, doğa gezileri... Akrabaları, büyükleri ziyaret etmek... Aile üyeleri olarak yapacağınız faaliyetler, sohbetler, birlikte oynayacağınız oyunlar ve çocuğa verilecek küçük sorumluluklar... Evet, çocuklarımızın dünyalarını zenginleştirmek ve öğrenme için büyük bir fırsat olacaktır.

 

Tüm öğrencilerimizin, mutlu ve verimli bir tatil geçirmesi dileğiyle...

 

                                                                                                 Rıdvan TURUNÇ

                                                                                                Psikolojik Danışman

                                                                                        ridvanpdr@windowslive.com 

May

Çekmeköy Belediyesi tarafından düzenlenen Prof. Dr. Fuat Sezgin Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında iki projemiz finale kaldı.

Orkun KARACA tarafından hazırlanan "Zıt Yönlerde Dönen Rotor ve Statora Sahip Jeneratör İle Elektrik Üretiminde Verimi Artırma" adlı enerji projemiz ile Emir AKDAŞ ve Dengir Şahan KARTAL tarafından hazırlanan "Motosiklet Sürücülerinin Güvenliğini Artırmada "Akıllı Kask Tasarımı" adlı Teknoloji projemiz 28-30 Haziran 2019 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşecek finale katılacaklardır.

Öğrencilerimizi ve her iki Finalist projemizin danışmanlığını yürüten Fizik öğretmenimiz Übeyt DUMAN'ı kutluyor, Finalde kendilerine başarılar diliyoruz.

May

Resim yetenek alanında merkezimize devam eden öğrencilerimize ait eserlerin yer aldığı sergi Van AVM'de açıldı. Merkezimiz resim öğretmenleri Nevzat EBİNÇ ve Recep ORĞUN rehberliğinde hazırlanan serginin açılışına, Bakanlık müfettişi Atike OKUR,  İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Şükrullah YAVUZER, İpekyolu İlçe Sağlık Müdürü Semra GÜMÜŞ, VAN AVM Genel Müdürü Bulut KILIÇASLAN, İl Milli eğitim Şube Müdürü M.Şirin ATLI, İpekyolu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Eşref YILDIZ, Nihat KARDAŞ, Metin DEMİR, Eğitim Bir-Sen Başkan Yardımcısı Faysal ASLAN, Okul müdürleri, Merkez idarecilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz katıldı. Sergi, 22-23 Mayıs 2019 tarihlerinde ziyaretçilerinin beğenisine açık kaldı.

Sergide akrilik ve yağlı boya tekniğiyle çalışılmış tuval çalışmalarının yanında, geleneksel ebru sanatı, soyut heykel çalışmaları, suluboya, mozaik ve baskı teknikleri gibi farklı çalışmalardan oluşan yüzlerce eser sergilendi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan TEVKE, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Nuran ALTAN GÖL ve Adem ÇİFTÇİ akşam saatlerinde sergimizi ziyaret ederek, merkez müdürümüz Refik BAYRAM'dan bilgi aldılar.

Büyük ses getiren sıra dışı sergimizde eserleri sergilenen öğrencilerimizi tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını dileriz. Sergimize desteklerinden dolayı İl Milli eğitim müdürümüz Hasan TEVKE'ye ve İlçe Milli eğitim müdürümüz Şükrullah YAVUZER'e Van AVM' ye, Öğrencilerimize danışmanlık eden Görsel Sanatlar öğretmenlerimiz Nevzat EBİNÇ ve Recep ORĞUN'a  teşekkür ederiz.

May

Büyük beğeni ve alkış toplayan Tübitak 4006 Bilim Fuarımızın görkemli açılışına, Valimiz Sayın Mehmet Emin BİLMEZ’in eşi Meral BİLMEZ Hanımefendi, İl Milli eğitim Müdür Yardımcıları Nuran ALTAN GÖL, Orhan BEDİR, Adem ÇİFTÇİ, İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrullah YAVUZER, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis CEYLANİ, İpekyolu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Semra GÜMÜŞ, Eğitim Bir-Sen Van Şube Başkanı Mehmet Ali UCA, İl ve İlçe Milli eğitim Şube müdürleri katıldı.

May

Tübitak Türkiye finaline katılan projelerimizin danışmanlığını yürüten  öğretmenlerimize il Milli eğitim Müdürümüz Hasan TEVKE imzalı Teşekkür belgeleri  takdim edildi. Tübitak Lise Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri yarışmasının Ankara ilimizdeki finaline katılan Übeyt DUMAN ile Saim ÇAKIR’a, Tübitak Ortaokul öğrencileri arası araştırma projeleri yarışmasının Elazığ ilimizdeki finaline katılan Abdulkadir SAĞLAM’a ve Projelerin başarılı olmasında emekleri çok büyük olan merkez müdürümüz M. Refik BAYRAM’a  Teşekkür belgeleri verildi. Bizleri onurlandiran İl Milli Eğitim Müdürümüze şükranlarımızı sunarız.

Nis

Genel zihinsel ile müzik yetenek alanında bireysel incelemeler 13/5/2019-09/08/2019 tarihleri arasında, resim yetenek alanında bireysel incelemeler ise 25-26 Mayıs 2019 tarihlerinde yapılacaktır.  Bireysel Değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin uygulama tarihleri ve uygulama yerinin yazılı olduğu giriş belgeleri 08/05/2019’dan itibaren okul müdürlüklerinden alınabilecektir. Müzik Yetenek Alanında aday gösterilen öğrencilerin bireysel değerlendirmesi ile ilgili kriterlerin anlatılacağı “Müzik Alanı Bireysel İnceleme Tanıtım Videosu” Nisan ayının son haftasında orgm.meb.gov.tr adresinde yayımlanacaktır. Video bağlantı adresini ayrıca web sitemizde de paylaşacağız

May

2018-2019 Bilim ve sanat merkezleri için müzik yetenek alanında bireysel değerlendirmeye alınacak öğrenciler için tanıtım videosu hazırlanarak yayınlandı. Tanıtım videosu için TIKLAYINIZ

 

Nis

Grup Tarama Tablet Uygulamasının sonuçları için TIKLAYINIZ 

Nis

13’üncü TÜBİTAK ortaokul öğrencileri araştırma projeleri final sergisi, birçok ilden öğrencilerin katılımıyla Elazığ´da Fırat Üniversitesi ev sahipliğinde başladı. Sınıf öğretmenimiz Abdulkadir SAĞLAM danışmanlığında, öğrencimiz Muhammed Baran DEĞER tarafından hazırlanan “Odun Külü Kuraklığı Önleyebilir Mi?” adlı Coğrafya projemiz Finalde sergilenmektedir.  Öğrencimizi ve danışman öğretmenimizi tebrik eder, finalde kendilerine başarılar dileriz. Sergi 22-26 Nisan 2019 tarihleri arasında ziyaretçilerine açık olacaktır. 

Nis

İlimiz Organize Sanayii Bölgesinde bulunan Kongre merkezinde, 25-28 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşen, “Mesleki Kariyer, İstihdam ve İnovasyon” fuarına katıldık. TR2 Bölgesinde yer alan Van, Hakkari, Bitlis ve Muş illerimizdeki eğitim kurumlarının katıldığı Fuara, Bilişim Teknolojileri öğretmenimiz Betül DURAN İNCİ danışmanlığında, öğrencilerimiz Azra CAN, Sude ÖZÇOBAN, Ahmet Mert KELEMENÇE ve Abdulmelik tarafından hazırlanan Robotik ve Mekatronik çalışmalarımız sergilendi. Fuarın son gününde ekibimizi ziyaret eden Merkez Müdürümüz M. Refik BAYRAM, yoğun ilgi gören çalışmalarımızın sahibi öğrencilerimizi ve proje danışman öğretmenimizi tebrik ederek, kendilerine Teşekkür belgesini sundu.

Nis

Bu yıl 50.’si gerçekleştirilen Tübitak Lise öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışmasının Türkiye finaline, Bölge birincisi iki projemizle katıldık. Ali Erkam ABUKAN tarafından Saim ÇAKIR danışmanlığında Değerler Eğitimi alanında hazırlanan “Dijital Oyunların Değerlerimize Etkisi” adlı projemiz ile, öğrencimiz Emir AKDAŞ ve okul arkadaşı Dengir Şahan KARTAL tarafından fizik öğretmenimiz Übeyt DUMAN danışmanlığında Fizik alanında hazırlanan “Motosiklet Sürücülerinin Güvenliğini Artırmada Akıllı Kask Tasarımı” adlı projemiz, 8-12 Nisan tarihlerinde Ankara’da düzenlenen Türkiye Finalinde sergilendiler.

Sergilenen projelerimizden, Ali Erkam ABUKAN tarafından Saim ÇAKIR danışmanlığında Değerler Eğitimi alanında hazırlanan “Dijital Oyunların Değerlerimize Etkisi” adlı projemiz, Finalde, Türkiye dördüncüsü olarak teşvik ödülüne layık görüldü. Elde ettiğimiz bu başarıyla, Merkezimizi, ilçemizi ve ilimizi iftiharla temsil etmenin mutluluğunu yaşadık. Bize bu büyük mutluluğu yaşatan proje ekiplerimize çok teşekkür ederiz.